Křečík Roborovského


Základní požadavky pro chov

Jedná se o nejmenšího křečíka na světě, Dorůstá do průměrné velikosti 9 centimetrů a váhy 20 až 40 gramů. Stejně jako všichni křečíci jsou noční tvorové. Jsou rychlí, křehcí a malincí, proto nejsou vhodní jako mazlíčci k malým dětem. Samičky jsou většinou společenští tvorové. Skupinka se ale musí tvořit od mláďat. Skupinku mohou tvořit sestry z jednoho vrhu nebo matka s dcerou. Fungují spíše sudé počty ve skupinkách. Někdy skupinka může vydržet celý život, někdy se po jedné noci poperou a už je nesmíte dát nazpět k sobě. Poznáte to podle nahánění po ubikaci, vyhánění slabšího jedince od jídla nebo z domku a dále také podle pištění. Když má křečík strupy a kousance na spodní části zad, bývá už pozdě a je nutné křečíka ihned oddělit. U samců skupinky nefungují.

Ubikace

Minimální rozměry ubikace u křečíka Roborovského určuje počet jedinců ve skupině. Pro 1-2 křečíky volíme ubikaci o minimální ploše 1650cm2 (55x30cm), skupinky 3 a více jedinců 2800cm2 (70x40cm a více). Mezery mezi mřížemi musí být menší než 0,5cm, jinak křečík proleze. Proto jsou vhodnější boxy a terária.

Vhodné ubikace:

Duna boxy: Ferplast Duna mini multy 55cm, Ferplast Duna multy 71cm
Plastový box: box IKEA Samla 45L, 65L, Obi Santos 45L, 57L
Akvária a terária: jakákoliv ve správné velikosti a dobře větraná

Celkově nevhodné ubikace
Vše malých rozměrů, ubikace plné plastu, tunelů, malých kolotočů

Jak poznat, že se křečík nudí nebo je v malé kleci?
– Kousání mříží
– Závislost na kolotoči
– Běhaní sem a tam po kleci
– Dokonce může onemocnět mozkovou poruchou
– Ničení vybavení v ubikaci

Kolotoč

Neboli běhací kolečko, nejlépe plastové nebo dřevěné, s plným dnem, o průměru minimálně 20 cm pro dospělého křečíka. Křečík má velkou potřebu pohybu, kolečko mu nahrazuje noční dlouhé cesty za potravou. Pro roboráčky je vhodnější plastový kolotoč, protože si do něj čůrají.

Vhodné kolotoče

–Plastové kolotoče – Výhodou je výborná omyvatelnost, pokud křečík čůrá nebo značkuje do kolotoče. Nevýhodou je, že pokud ho bude kousat, plast mu uškodí (mě osobně se nikdy nestalo, že by ho křeček kousal).
–Dřevěné kolotoče – kolotoče by neměly mít nášlapné výstupky, měly by být uvnitř hladké. Výhodou je přirozenost materiálu, tudíž ho křečík může kousat a nic se nestane, dále pak vypadá dobře v ubikaci. Nevýhodou je mytí, které je složitější oproti mytí plastu.

Nevhodné kolotoče
–Kovový – kovový malý drátěný kolotoč je smrtelná past. Křečíkovi hrozí zlomení packy v mezeře mezi drátky a při nejhorším zlomení vazu přes úhlopříčné části. Navíc bývá vždy malinký, takže se křečíkovi ohýbá páteř. Tento kolotoč vám většinou doporučí ve zverimexu, což je velmi špatně. Kolotoč se nehodí pro žádné zvíře, prosím, vyhoďte ho.
–Běhací koule – Křečík v ní nemůže dýchat, pořád do něčeho naráží, běhá v tom kvůli tomu, že se snaží utéct. Koule bývají malé, takže se křečíkovi ohýbá páteř. Dále pak se do ní může vyčůrat a pak se v tom celý namočí, tím jak se točí.

Napáječka

Dovnitř do ubikace doporučujeme skleněnou s kovovou trubičkou, pokud je upevněná zvenku, např v kleci, je vhodná plastová s kovovou trubičkou. Objem napáječky by měl činit minimálně 25 ml. Pro roboráčky můžete použít také misku.

Miska na krmivo

Nejlépe keramická, aby ji křečík nemohl lehce převrhnout. Jídlo můžete také jen vysypat na podestýlku po kleci.

Vybavení do klece

Dřevěný domeček, proutěná nebo trávní skrýš nebo tunel, dále jsou vhodné také krabičky z neobarvené lepenky nebo kartonu. Vše musí být ideální velikosti, aby se křečík v nějakém otvoru nezasekl (minimálně 5cm). Vybavení je vhodné přírodní, ne plastové. Křečík poté vybavení může okusovat, dělat si z něj hnízdo nebo se v něm jen schovávat.
Klec by se měla vybavit přírodně. Tak jak by měl křečík ubytování v přírodě. Takže rozhodně žádné plasty. Můžete použít také jemné seno (pozor na ostré kousky, hrozí zapíchnutí do oka), dřevitou vlnu, písek, přepečenou hlínu (ne ze zahrádkářství, obsahují nevhodné látky), kokosový substrát. Můžete použít také klasy obilovin, hlavy slunečnic nebo klasy kukuřice.

Materiál na hnízdo

Osvědčeným materiálem na hnízdo je nebílený a nebarvený toaletní papír, ubrousky či papírové kapesníčky, které křečíkovi natrháme na menší kousky. Křečík si vše sám odnese do domečku nebo do místa, ve kterém se rozhodl si udělat hnízdo. Nevhodným materiálem pro stavbu hnízda je vata, tištěný novinový papír, aromatizovaný ubrousek a jakákoli tkanina.

Podestýlka

Doporučujeme používat výhradně přírodní podestýlku – konopnou podestýlku, hobliny, dřevěné štěpky (např. Tier Wohl), papírovou Kaytee, Cunipic. Křečík potřebuje nejméně 15-20 cm vysokou vrstvu podestýlky, aby mohl hrabat tunely. Nedoporučujeme kukuřičnou podestýlku, po zvlhnutí může plesnivět. Jako podestýlka není vhodné seno, pelety, asan, hobliny s vůní, vata ani kočkolit.

Koupací písek

Slouží křečíkům ke koupání a čištění srsti. Pro křečíky je písek nutností. Křečíky nikdy nekoupejte ve vodě! Srst křečíka není voděodolná, schne velmi pomalu, hrozí mu nachlazení, což by mohlo skončit i smrtí zvířátka.

Krmivo

Samozřejmostí je krmná směs určená pro křečíky. Směs by neměla obsahovat barevné granule a příliš ovoce, ořechů a kokosu. 1 – 2x do týdně by měli dostávat čerstvou zeleninu. Ovoce dávejte výjimečně, kvůli sklonům k cukrovce. Dále 1 – 2x do týdne přidejte živočišnou bílkovinu (jogurt, kuřecí maso, bílek).

Vhodné potraviny zde: https://krecciklub.cz/vhodne-potraviny/


Příklady vhodné ubikace