Typy k chovu

Jaké články zde najdete?

1) Masové kapsičky a konzervy

2) Křeččí lékárnička

3) Záchůdky 

4) Podestýlka a norování 

5) Úklid ubikace

6) Domky


1) Masové kapsičky a konzervy

Křečci jsou všežravci a potřebují také bílkoviny. Bílkovinu jako je třeba moučný červ, jogurt a podobné věci. Dočetli jste se, že křečci můžou (a milujou) masové kapsičky? Ano můžou, ale jsou u toho určitá pravidla. Co se týče kapsiček a konzerv, jsou rozdělené na psí a kočičí. Kočičí jsou vhodnější, často bývají kvalitnější. Ohledně složení, kapsička nesmí obsahovat taurin! A musí obsahovat co nejvíce masa, ideálně 90% a více. Může v nich být zelenina, občas se do nich přidává například mrkev nebo hrášek. Rozdíl mezi kapsičkou a konzervou- v kapsičce jsou většinou kostičky, nebo malé kousky masa v želé- v konzervě jsou větší kousky masa, co se dají rozmělnit a neobsahuje moc želé.

Jaké tedy vybrat? Kočičí, bez taurinu, s co největším procentem masa. Nejvhodnější pro křečky jsou ty kuřecí nebo krůtí. Dále pak rybí, ale musí se vybírat méně tučné ryby (candát, treska). Kapsičky by neměly být hovězí nebo vepřové, to je na křečka moc tučné. Kapsičky dávám necelou lžičku, maximálně 3x týdně. Kapsičky dávejte ze začátku méně, aby neměl průjem a zvykl si. Kapsičky můžete smíchat s ovesnými vločkami, zeleninou. 

A jaké značky? Ontario, Brit Care, Carnilove, Applaws  a podobné. Vždy čtěte složení a obsah masa. Křečkovi dávejte max. 3x týdně a necelou lžičku.

2) Křeččí lékárnička

Nikdy nevíte, kdy se vašemu křečkovi něco stane, proto je dobré mít pro jistotu svoji křečcí lékárničku. Křeček má v noci průjem, co teď? Veterina je zavřená? Tak pro tyto případy je lékárnička vhodná. A co by měla taková lékárnička obsahovat? 

1) Desinfekci - například Alfadin
2) Přípravek na průjem - EnteroZoo, Smecta
3) Kapky do očí (na zalepené očko)
4) Nouzové kalorické krmivo - Emeraid Herbivore nebo Carnivore
5) PH papírky - na zjištění například krvi v moči

Tyto další věci jsou pro zkušenější chovatele, kteří alespoň trochu rozumí veterině a čím jaké problémy léčit:
6) Širokospektrální antibiotikum - v mém případě Veraflox
7) Léky na bolest - Meloxicam Šampon proti plísním na kůži
8) Vitamíny na játra a proti nádorům - DMGuard
9) Různé stříkačky a injekce
Samozřejmě nejlepší možností je návštěva veteriny pokud si nejste jistí. Ale v tom případě, že je veterina zavřená (víkend, svátek) se tato lékárnička hodí. Lékárnička se hodí na méně akutní stavy ne jako náhrada návštěvy veteriny!

3) Záchůdky

Říkáte si, na co křeček potřebuje záchod? Je to jasné, potřebuje přeci místo, na které může chodit čůrat. Tak abyste každý týden nemuseli měnit podestýlku. A co dát do záchůdku a jakou použít nádobu? Do záchodu se nejvíce hodí kočkolit. Nejlepší je přírodní, bez vůní a z bentonitu. Kočkolit totiž pohlcuje pachy a hrudkuje. Takže křeček nebude šlapat v mokrém a také se hrudky velmi dobře uklízí při čištění. Jakou zvolit nádobu? Ve zverimexu se prodávají rohové záchůdky, které moc vhodné nejsou. Jsou mělké a křeček kočkolit hned vyhrabe ven. Mě se nejvíce osvědčily plastové organizátory z Pepco nebo Ikea. Ty jsou dostatečně hluboké a cenově přijatelné. Někdo do záchůdku používá písek, ale ten začne velmi brzy smrdět. Písek tedy dávám těm, kteří do něj nečůrají a chodí na záchod s kočkolitem. Většina křečků od chovatelů je učena na záchůdek od miminka. Pokud to Váš křeček neumí, naučit ho to je jednoduché. Najděte roh, do kterého čůrá nejčastěji. Odtamtud vezměte kus mokré podestýlky a dejte ji do záchůdku. Roh poté omyjte, ať z něj necítí křeček moč. Tento postup stále opakujte a do týdne to křeček pochopí. 

4) Podestýlka a norování

Tolik druhů podestýlek, papírová, dřevěná, kukuřičná... Jakou (ne)vybrat?

Křeček musí mít alespoň v 1/2 své klece minimálně 20cm vysokou vrstvu podestýlky. Ale proč? Začneme tím, jak křeček žije v přírodě (viz obrázek). Křeček bydlí v norách pod zemí. Tam má většinou i několik místností a dokonce 2 vstupy (když by se jeden zasypal). Křeček má jednu hlavní místnost, odkud chodí dále po norách. Má také koupelnu, ložnici a i několik spižíren. Ložnici má vystlanou měkkými materiály jako třeba tráva nebo ptačí pírka. 

Vhodné podestýlky a materiály na tvorbu hnízda: Papírová podestýlka Kaytee Clean and Cozy (obě barvy), hrubé hobliny, kukuřičná podestýlka, konopné pazdeří, Milla more, Cunipic. Do hnízda se hodí nebarvený a neparfemovaný ubrousek nebo toaletní papír. 

Nevhodné podestýlky a materiály na tvorbu hnízda: Jemné hobliny, piliny, asan, seno, parfemované hobliny. Cokoliv prašného a ostrého. Nikdy nekupujte bavlněné vystýlky do hnízd, křeček se do nich může zamotat nebo je sníst. Rozdíl mezi hoblinami a pilinami - hobliny jsou větší kousky dřeva bez přebytečného prachu. Piliny jsou jemné zbytky dřeva, které velmi práší. Mně se nejvíce osvědčila kombinace papírové podestýlky Kaytee a hrubých hoblin. Tato kombinace 1/1 drží tunely.

6) Úklid ubikace

Podle potřeby každé 3-4 dny ukliďte záchod a vyměňte jeho náplň nebo ukliďte růžek klece, který si křeček zvolil jako záchod. Každý den odstraňte také nesnězené zbytky čerstvé zeleniny nebo ovoce.

Podle potřeby jednou za 4-6 měsíců vyměňte část znečištěné podestýlky, hnízdo křečkovi ponechte. Podle potřeby umyjte kolotoč, vyčistěte misku. Alespoň jednou za rok vyměňte celou podestýlku včetně hnízda, neznečištěnou část hnízda křečkovi ponechte. Nikdy nevyhazujte celou podestýlku, pro křečka jsou pachy velmi důležité!

7) Domky

Křeček musí mít domek dřevěný, v dostatečné velikosti. Pokud domek hledáte ve zverimexu, zvolte velikost pro morče. Nejlépe přírodní bez barvení (když by křeček domek okusoval). Domek nesmí mít příliš malá okénka a otvory, jinak se křeček zasekne a může se udusit. Otvor vchodu musí být alespoň 8cm a více. Pokud hledáte něco kvalitnějšího, odporučuji Domečky pro křečky: https://www.facebook.com/domeckyprokrecky. Křeček může mít v ubikaci více domků, nějaké v noře, nějaké mimo noru. Doplňkové domky můžou být i ze sena, bylinek nebo zeleniny.