Po pořízení křečka

1) Po příjezdu domů
2) Čas mazlení
3) Manipulace
4) Ochočování
5) Chování křečků
6) Úklid ubikace
7) Co s křečkem nedělat

Právě jste si domů přivezli nového člena rodiny. A co teď?

Křeček bude z cesty velmi vystresovaný. Může dělat různé zvuky "křiku", může panikařit, kousat. Nemějte strach, toto chování ho velmi rychle přejde. Dejte ho do ubikace s podestýlkou, kterou si přivezl z původního domova, to mu pomůže se adaptovat na novou situaci. Klidně mu do ubikace dejte přepravku, ve které přijel, aby si sám přelezl.

1) Po příjezdu domů

První den křečka, pokud možno, nechte v klidu, nesahejte na něj. Bude prozkoumávat nové bydliště, zvykat si na nové pachy. Na křečka mluvte, dávejte mu z ruky pamlsky, když bude venku z domku.

Asi po 3 dnech můžete dávejte ruku do ubikace, aby si ji očuchal. Na ruce můžete mít pamlsek a časem Vám na ruku křeček vleze sám. Po čase bude slyšet i na zavolání a přiběhne k Vám. Křeček si musí k vám vybudovat důvěru, pokud mu to umožníte, bude nejlepší kamarád. Není dobré brát křečka z klece násilím, pokud to vyloženě není nutné. Jednou ztracená důvěra se špatně obnovuje.

2) Čas mazlení

Křečka zbytečně nebuďte - nemají to rádi a navíc jim to zkracuje život. Až se probere a vyleze z hnízda, pak jej teprve bereme do rukou. Pokud to neuděláme, křeček se lekne a zakousne se do ruky, protože si myslí, že se ho snaží napadnout nějaký predátor. Nenechte děti neustále křečka přes den budit. Křeček se sám probouzí vždy při stmívání a při rozbřesku v době kdy predátoři spí s potřebou se nasytit. To je kolem 19 - 24.hod. a mezi 3. - 6. hod. Je to tedy noční tvor. Pokud budete čekat až vyleze, zaručeně to bude až v době, kdy zhasnete.

3) Manipulace

Berte ho z vrchu za tělo nebo jej podeberte oběma dlaněmi a zvykejte ho pomalu na chytání rukama. S křečkem manipulujeme velmi opatrně! Tělo křečka je velice křehké a každé zmáčknutí jej velice bolí. I ochočený křeček nás někdy může kousnout. Může to být ale pouze z leknutí nebo jen "ochutnání" ruky, která před chvílí přišla do kontaktu s nějakými potravinami.

Nejlépe je, když křečka držíme na dlani a druhou rukou jej hladíme nebo mu z prstů uděláme tunýlek, kterým rád prolézá. Držíme ho ale vždy nízko nad měkkým polštářem, postelí, gaučem, protože křeček se nebojí skočit dolů z vaší ruky z velké výšky a mohl by si velmi ublížit.

4) Ochočování

Pokud máte křečka od chovatele, máte z poloviny vyhráno. Křečci od chovatelů jsou mazlení od mala a jsou zvyklý na lidský kontakt. Co dělat, když si přivezete křečka domů? Křeček může být z cesty velmi vystresovaný. Dejte ho do ubikace s podestýlkou, kterou si přivezl z původního domova, to mu pomůže se adaptovat na novou situaci. První den křečka, pokud možno, nechte v klidu. Bude prozkoumávat nové bydliště, zvykat si na nové pachy. Nejrychlejší cesta do srdce křečka vede přes žaludek, nabízejte mu na otevřené dlani pamlsky a zanedlouho vám sám vběhne do náruče. Křeček si musí k vám vybudovat důvěru, pokud mu to umožníte, bude nejlepší kamarád. Není dobré brát křečka z klece násilím, pokud to vyloženě není nutné. Jednou ztracená důvěra se špatně obnovuje. Na křečka mluvte, dávejte mu z ruky pamlsky, dávejte ruku do ubikace, aby si ji očuchal, nechte ho na vaši ruku vlézt.

5) Chování křečků

· Stavění se na zadní packy, cenění zubů - Křeček se velmi bojí, nechte ho v klidu, nesahejte na něj.

· Pištění, vrčení - Křeček je opět ve stresu, nechte ho v klidu. Pištění může znamenat i zdravotní problém.

· Panáčkovaní (stání na zadních tlapkách) - Křeček je zvědavý, kouká okolo sebe.

· Strnulost a zdvihnutý ocásek - Máte doma samici v říji. Nehlaďte ji při tomto stavu moc dlouho, bude ve stresu.

· Odstrkování packou - Křečkovi se moc nelíbí, co mu děláte, ale ještě to není tak strašné.

· Kousání klece - Křeček se nudí a potřebuje do ubikace více vybavení, podestýlku na norování, atd


6) Co se s křečkem nesmí dělat?

Braní křečka ven na zahradu

Křeček je noční tvor a venku je na něj příliš ostré světlo a velmi ho bolí oči (ikdyž je zataženo nebo šero). Dále mu hrozí napadení od zvířat, které jsou venku. Může si z venku donést parazity, plísně a další nemoci.

Koupání ve vodě

Koupání je přísně zakázáno. Křeček vodu nesnáší, může nastydnout nebo i zemřít. Koupat se může v jediném případě – když to řekne odborný veterinář. Je to v případě svrabu či plísní a platí při tom jasná pravidla. Křeček se umí umýt sám, a to pomocí slin či písku.

Buzení křečka přes den

Křeček je noční tvor a buzení přes den je pro něj velmi stresující! Budit se může pouze v případě, že dostává léky v podobě antibiotik, případně musí jet na veterinu.


Nemoci křečků: https://krecciklub.cz/zdravi-a-nemoci/